BLOG

Optimum Anabolik Diyet

Anabolizm vücuttaki kompleks molekülleri daha basit hale indirgeyen bir metabolik yollar bütünüdür.

Anabolizm vücuttaki kompleks molekülleri daha basit hale indirgeyen bir metabolik yollar bütünüdür. Vücudumuzda birçok anabolik yol var; ancak bunlardan bir tanesi kas gelişimi konusunda en büyük etkiye sahiptir. Bu yolda basit bina blokları olarak bilinen amino asitler kompleks kas proteinlerine dönüşüyor, kas proteininin kullanılmasıyla da kas büyümesi ortaya çıkıyor. Diyet konusunda, doğru protein tüketildiğinde kas protein sentezinin doruğa çıktığı herkes tarafından bilinen bir gerçek, bu da yüksek kalitede protein seçiminin önemine vurgu yapıyor. Öte yandan, daha dolaylı olsa da kas büyümesini iki anabolik işlem daha etkiliyor. Basit şekerlerden elde edilen kas glikojeni polimerlerinin anabolik birikimi kas büyümesi için çok önemlidir, glikojen özellikle ağırlık antrenmanları sırasında kas kasılmasının en büyük enerji kaynağıdır. Ek olarak kas glikojeninin eksikliği kas proteininin katabolik dağılımına yol açar.

Yeterli kas glikojeninin optimal kas büyümesini sağlamak için önemli olduğunu anlamak oldukça basitken, sakaroz veya glikoz gibi basit şekerlerin tüketimi kandaki insülin düzeyini birden yükselterek kas gelişimini sağlığa zarar verecek şekilde etkileyebilir ki bu şaşırtıcı bir şekilde kas gelişimini destekleyen kilit bir biyokimyasal işlemin hassasiyetini azaltabilir. Bu yüzden optimal kas gelişimi için karbonhidrat tüketimi gerekli olsa da, basit şekerlerden mümkün olduğu kadar uzak durulmalıdır. Son olarak yapı asitlerini trigliserite dönüştüren anabolik işlem aynı zamanda kas gelişimi de yakından etkiliyor. İlk olarak diyetinizdeki çok fazla yağ ya da yağ asitleri trigliserit üretimini ve vücut yağınızı arttırır.

Tabii ki açık nedenlerden dolayı vücut yağ oranınızı artırmak istemezsiniz. Hatta daha fazlası, araştırmalar vücut yağ oranındaki artışın kas proteini sentezini azalttığını göstermiştir, bu da kas gelişimi üzerine negatif etkiye sahiptir. Öte yandan, bazı yağlı asitler daha fazla kas büyümesini tetikleyecek olan testosteron üretimini hızlandırır. Birlikte alındığında, doğru miktarlarda ve türlerde alınan yağlı asitler daha fazla kas gelişimine katkıda bulunmaktadır, bu da onların optimal anabolik diyetin kritik parçası olmalarını sağlamaktadır.

İletişim

Bizi Takip Edin

OUR BRANDS

WeiderWeider GummiesWeider PrimeWeider Vegan