HAKKIMIZDA

---

WEIDER TARİHİ

Weider Nutrition International Inc. firması, toz formunda ürettiği protein tozları ve karbonhidrat kombinasyonlu ürünlerden tablet, toz veya sıvı formunda amino asit içerikli ürünlere, yağ yakıcı ürünlerden Tiger’s Milk gibi farklı isim altında ama kendisine ait protein ve enerji barlarının yanı sıra içime hazır protein drinklere kadar hemen hemen her formda üretim yapan ve bunun yanında başka birçok markaya da fason üretim yapabilen global üretim kapasitesine sahip bir firmadır. 1990’lara kadar dünya pazarının dönemsel ihtiyaçlarına cevap veren bu ürünler genelde vücut geliştirmeciler ve ağırlık sporları ile ilgilenen sporcular için üretilmekte ve satılmakta idi; ancak 1990’lardan sonra Weider Nutrition International Inc., özellikle dayanıklılık gerektiren bütün spor branşları ve fiziksel performansını geliştirmek ve korumak isteyen her kesimden insanlar için de sporcu gıdaları üretmeye başladı. Gelişmiş bir pazarlama ağı kullanan birçok firmanın aksine Weider, ürünlerini Wal-Mart ve Costco gibi perakende/indirim mağazaları dâhil 38,000 satış noktasında ve General Nutrition Center zinciri gibi sağlıklı yiyecek hizmeti veren shoplarda halen satmaktadır. Ayrıca, firmanın ürünleri şu an 42 ülkede satılmaktadır. Dolayısıyla, genel itibariyle sağlıklı olduğu kabul edilen sporcu gıdalarına ve gıda takviyelerine olan talebin büyüdüğü ve bu ürünlerin yararlı olduğunu gösteren araştırmaların sayısının arttığı yıllar içinde görülmüştür ve devamı görülmektedir. Bu gelişmeler sporcu gıdaları, gıda takviyeleri ve hatta bitkisel ürün piyasasında rekabeti gün geçtikçe daha fazla tetiklemektedir.

FİRMANIN DOĞUŞU

Weider Nutrition International Inc. firmasının geçmişi kurucusu Joe Weider’e kadar uzanır. Joe Weider 1923’te Kanada’nın Montreal şehrinde doğmuş ve 17 yaşına kadar burada yaşamıştır. 18 yaşında Your Physique adındaki kendi dergisini çıkarmaya başlamış ve bu dergi ile büyük bir başarıya ulaşmıştır. Özellikle Amerika ve Kanada’da satış başarısı kazanılması üzerine Joe Weider, Amerika - New Jersey’e taşınma kararı almıştır. Burada dergi çalışmalarına devam etmiş ve daha sonra satışını posta aracılığıyla yapacağı sporcu gıdaları ve vücut geliştirme aletleri üretimine başlamıştır. Kardeşi Ben Weider, İkinci Dünya Savaşı’nda Kanada ordusunda görev yaptıktan sonra kardeşinin işinde çalışmaya başlamış sonrasında ise beraber vücut geliştirme yarışmaları düzenlemeye karar vermişler ve organizasyonlara başlamışlardır. Çok geçmeden ise 137 ülkeye yayılan Uluslararası Vücut Geliştirme Federasyonu’nu (IFBB) kurarak faaliyetlere başlamışlardır. 1950 yılında Joe Weider’in çıkardığı dergi sayısı, American News Company firmasının sahibi olduğu American Manhood ve Fury and True Adventure ile birlikte 16’yı bulmuştu. Joe Weider 1950’li yılların başında artık bir milyonerdi. 1955’te American News satıldı ve yeni sahiplerinin Weider yayınlarını devam ettirecek yeterli kaynağı yoktu. Weider bu durumda posta aracılığıyla satış yapma işini bıraktı ve MuscleBuilder dışındaki tüm dergileri gözden çıkararak magazin sektöründe bir durgunluk yaşadı. Yeniden yapılanma nedeniyle Weider Nutrition International Inc. firmasının dergi grubu birkaç yıl finansal zorluk çekti.

Weider Nutrition International Inc. 1970’lerde ve 1980’lerde Daha Geniş Bir Kitleye Ulaşıyor

Weider Nutrition International Inc. daha fazla büyümek için 1960’lı yılların sonunda Los Angeles’ta vücut geliştirmecilerin ve fitness yapan bireylerin sayısındaki artıştan yararlanmak için oraya taşındı. Ancak, birçok kişi vücut geliştirmenin yüksek kan basıncına ve diğer sağlık sorunlarına neden olduğu yönündeki yanlış bilgilere inanıyordu; hatta eleştirenlerin bazıları vücut geliştirmenin narsisizm ya da homoseksüelliğe kadar gittiğini bile öne sürüyordu.

Weider Nutrition International Inc. 1990’ların Başında Büyüyor

1989’da merkezi California - Woodland Hills’de bulunan Weider Health and Fitness firmasına bağlı olarak kurulan Weider Nutrition Group çok geçmeden kendi ürünlerini gelişen üretim teknolojilerini kullanarak üretmek için Salt Lake City’e taşındı. Üretim kapasitesini artırmak ve dünya geneline Weider ürünlerini daha fazla pazarlamak için toz formunda sporcu gıdaları üreten Salt Lake City merkezli Great American Foods firmasını satın aldı. Ayrıca, yıllık 14 milyon dolar değerinde vitamin satan ve bir New Jersey firması olan Schiff Vitamins’i de satın aldı ve Schiff Vitamins Weider Nutrition International Inc.’ın bir üyesi olarak 60 milyon dolarlık iş hacmine ulaştığı Salt Lake City’e taşındı. Weider’ın Genel Müdürü Robert K. Reynolds 10 Ağustos 1977’de Deseret News gazetesine, “Utah çevresi firmamızın genişlemesi için uygun bir yer” dedi. Weider’in ilk üretim sorumlusu da, “Firma olarak iş ahlakının, aile değerlerinin ve toplumsal karakterin yanındayız. Seattle, Denver, Kuzey California ve Güney California’ya yaklaşık 1200 km. uzaklıktayız. Tüm bu yerler ürünlerimizin daha çok kullanıldığı bölgeler” dedi. Weider da Utah’ın çalışma hakkı kanunu takdir ediyor olmalıydı çünkü bu kanun firmanın herhangi bir sendikaya katılmadan çalışabilmesine izin veriyordu. Aralık 1993’te Weider Nutrition Group Las Vegas merkezli Key Product Inc. firmasından bitkisel ürün markası Excel’i satın aldı ve Weider Excel’in dağıtımını sağlıklı yiyecek dükkanlarından perakendelere ve spor mağazalarına genişleterek, markanın görünürlüğünü artırmayı planladı. Weider 1994’ün başında genelde uzun mesafe koşucularına ve bisiklet sporcularına yönelik enerji içeceği, sıvı sporcu gıdaları, yüksek karbonhidratlı içecekler ve enerji barları pazarlayan Colombus – Ohio merkezli Ross Laboratories firmasından Exceed Sports Nutritionals’ı satın aldı. Weider’in Başkanı/CEO’su Richard Bizzaro Şubat 1994’te Sporting Goods Business dergisine, “Exceed markasını alarak Weider’in mevcut müşteri profilini – vücut geliştirmeciler, ağırlık kaldıranlar ve dahası – genişletmeyi amaçladık. Bizim için önemli olan vücut geliştirmeden daha geniş bir kitleye yönelmektir ve ileride spor ve sağlıkla ilgili gıda markalarıyla daha çok ilgileneceğiz… Sıradan biri sporcu gıdası almaya başladığında, işte o zaman piyasa patlayacak,” dedi. 1994’te Kongre Weider ve diğer sporcu gıdası firmalarının desteklediği yeni bir kanun çıkardı. Gıda ve İlaç Yönetimi’nin (FDA) sağlık ürünleri endüstrisine çok fazla karışmasını önlemek amacıyla Utah Senatörü Orrin Hatch’in de destek verdiği Sporcu Gıdalarına İlişkin Sağlık ve Eğitim Kanunu çıkarıldı. O yıl daha sonra Weider Nutrition Sporcu Gıdalarına İlişkin Sağlık ve Eğitim Kanunu için yürüttüğü çalışmalardan dolayı Senatör Hatch’e ödül verdi. Sağlık konusunda yapılan büyük katkılar vesilesiyle Weider’in vereceği ilk ödülü Hatch’e sunmak için Salt Lake City’e Arnold Schwarzenegger geldi.


Hollywood aktörü ve Cumhuriyetçi Parti’nin destekçisi olan Arnold sporcu gıdalarına ilişkin düzenlemeleri arttırmak isteyen liberal Demokratlar hakkında birkaç espri yaptı: “Eğer kanun geçmeseydi [FDA düzenlemeleri daha sıkı olsaydı], ne olurdu hayal edin. 10 miligram C vitamini alıyorsunuz ve bir bakıyorsunuz FDA kapınızda.” 4 Kasım 1994’te Deseret News gazetesinde Schwarzenegger’in esprisine şöyle devam ettiği yazıldı: “Hapishanedeki muhabbeti hayal edebiliyorum. Neden buradasın? ‘Cinayet.’ Ya sen? ‘Aynı’.” Aynı zamanda Joe Weider da fitness endüstrisinde yaptığı başarılı işlerden dolayı ödüller alıyordu. 1983’te Periodical Book Association adında bir dernek Joe Weider’a Yılın Yayıncı Kuruluşu ödülünü verdi. Aldığı diğer ödüller arasında 1991’de Boy Scouts of America adlı bir gençlik organizasyonundan Seçkin Vatandaş Ödülü, 1992’de ABD Spor Akademisi’nden Dwight D. Eisenhower Fitness Ödülü ve 1995’te California Fiziksel Fitness Konseyi’nden Hayat Boyu Başarı Ödülü vardı.

Weider Nutrition International Inc. 1990’ların Sonunda Bir Dünya Markası Oluyor

Daha çok genel bir kitleye ulaşmak isteyen Weider Nutrition International Inc., 1996’da bunu gerçekleştirmek için Prime Time bitkisel sporcu gıdalarının reklam kampanyasına 2.5 milyon dolar harcadı. Firma, kırklı ve ellili yaşlardaki erkeklerin sağlıkları için sporcu gıdası kullanmalarını teşviketmek amacıyla aktör Robert Urich’i Prime Time’in sözcüsü yaptı ve Winner Communications firması da dinç bir vücudu olan Urich ile birlikte reklam filmi çekti. Şubat 1997’de Weider Nutrition International Inc., Las Vegas merkezli 12 yıllık Science Foods Inc. firmasını satın aldığını duyurdu. Science Foods vücut geliştirmeciler ve sağlık kulübü üyelerine yönelik sporcu içeceği üretiyordu. Weider tüketici taleplerini karşılamak için Las Vegas’taki üretim tesisini büyüteceğini ve Science Foods firmasının artık Weider ismi altında çalışmalarına devam edeceğini belirtti.


Halka arz edilmeye hazırlanan Weider Nutrition International Inc. 1996’da Weider Health and Fitness firmasına bağlı olarak kuruldu. Ardından Weider Nutrition Group, Weider Nutrition International firmasına katıldı. Weider Nutrition New York Menkul Kıymetler Borsası’nda WNI kısaltmasıyla listeye girerek, 1 Mayıs 1997’de halka arz edildi. WNI’nin Başkanı/CEO’su Richard Bizzaro yaptığı basın açıklamasında, "Zamanlamamız çok iyi oldu çünkü oldukça iyi geçirdiğimiz bir yıl henüz yeni bitiyor” dedi. Halka arzda (IPO) Weider’ın her biri 11 $ olmak üzere 6,440,000 hissesi satıldı ve elde edilen net para miktarında yaklaşık 63.9 milyon dolar artış görüldü. Firma bu fonları satın almalardan kaynaklanan borçları azaltmak ve Weider Health and Fitness’a bağlı bir diğer firma olan Weider Publications’a kâr payı vermek için kullandı. Haziran 1998’de Weider Nutrition International yeni iş merkezini ve üretim tesisini Salt Lake City’de 2002 South 5070 West bölgesinde kurdu. Arnold Schwarzenegger firmanın kurucusu Joe Weider’ın yaptığı bu işi duyurmak için geniş kitlelere seslendi. 141.640 m2’lik bir alana kurulan yeni bina 1997’de Amerika Müteahhitler Birliği’nin Utah şubesi tarafından “Yılın Projesi” seçildi.


Camco Construction adında bir inşaat firması tarafından yapılan 18 milyon dolarlık tesis 1990’ların sonunda Utah’ın patlayan ekonomisinin bir parçası oldu.38.800 m2’lik yeni tesis günlük bir milyon sportif bar ve aylık 250 milyon kapsül ile tablet üretebilme kapasitesine sahipti. Weider Nutrition’ın Wal-Mart ve American Stores gibi perakende mağazalarına ürün tedarik etme çabalarında çok önemli bir faktör olan üretim kapasitesini etkili bir şekilde ikiye katladı. Firma, South 4250 West’teki tesisini kullanmaya devam etti; iki tesisin toplam büyüklüğü 55.740 m2 idi. Weider ayrıca İngiltere, İspanya, Kanada, Nevada, South Carolina ve California’da bulunan diğer tesislerini de işletmeye devam ediyordu.


1998’de Weider’ın en büyük müşterileri sırasıyla %16, %13 ve %12 net satışlar yapan General Nutrition Center, Wal-Mart ve Costco’ydu. Weider ürünlerini satan diğer mağazalar arasında Sam’s Club, Walgreens, CVS, Thrifty/ Payless, Albertsons, American Stores, REI, Kmart, Wild Oats, Sports Authority ve Bally’s Health and Fitness vardı. Yaklaşık 38,000 perakende mağaza Weider ürünleri satıyordu ve firma Nu Skin ve SlimFast gibi şirketler için özel etiketli ürünler yapıyordu. Weider ürünleri yelpazesine 1996’da piyasaya sunulan Cold- Free pastilleri eklendi. İçinde çinko nitrat olan pastiller soğuk algınlığına karşı kullanılmak üzere Great American Nutrition adı altında satıldı. Temmuz 1996’da Annals of Internal Medicine adındaki bir dergide yer alan ve çinkonun virüslerin yayılmasını engellediğini gösteren bir araştırmadan sonra Weider’ın ve diğer firmaların çıkardığı çinko içeren ürünler daha çok satılmaya başladı. 1997’de Weider, Cold-Free yelpazesini yeni kiraz aromalı şeker pastili ve yarım litrelik şişelerdeki ağız spreyiyle birlikte genişletti. Firma soğuk algınlığına karşı bu ürünlerin yanı sıra C vitamini ve ekinezya içeren besinler gibi farklı ürünler de üretti. Weider Nutrition müşterilerinin kilo vermesini kolaylaştırmak için doğal amino asitlerden üretilen PhenCal 106 adındaki ürününü piyasaya sürdü. Teksaslı biyolog Dr. Kenneth Blum bu ürünün üretim sürecinde yer aldı ve bu durum sporcu gıdası endüstrisinde uzmanların ve bilimsel standartlarınartık daha güvenilir olduğunu gözler önüne serdi. 31 Mayıs 1998’de mali yıl sona erdiğinde, Weider Nutrition 1997’de elde ettiği 218.8 milyon dolarlık net satışını %14.6 arttırarak, 250.5 milyon dolara ulaştı. 1997’de 4.3 milyon dolar olan net geliri ise 1998’de 14 milyon dolara çıktı. Bu sırada Weider 50 yılı aşkın bir süredir satılan ürünleri için yeni bir reklam kampanyası düzenleyerek, bu işe 4 milyon dolar harcayacağını duyurdu.


Firma, 1999’un ilk yarısında Schiff Pain Free sporcu gıdası ile eklem esnekliğini arttırmak için tasarlanan yeni Schiff Joint Free ve Joint Free Plus adındaki içecek karışımlarını tanıtacaktı. 30 Kasım 1998’de Brandweek’de “firmanın tarihindeki en büyük ürün tanıtımı” olarak belirtilen reklam kampanyası kapsamında bu ürünlere The Roseanne Show, Hollywood Squares, Wheel of Fortune, Judge Judy, Jeopardy ve Live with Regis and Kathie Lee programlarında yer verildi. Ayrıca, Shape ve Men’s Fitness dergilerine reklam verildi. Tüm bunların yanında firma 1999’da Schiff Kadın Sağlık ürünlerini yeniden formüle edeceğini ve paketleyeceğini duyurdu.


Temmuz 1998’de de Almanya – Hamburg merkezli Haleko Hanseatisches Lebensmittel Kontor GmbH firmasının bütün hisselerini aldı. Weider Haleko’yu satın almak için General Electric Capital Corporation’dan (GECC) 25.2 milyon dolar borç aldı. Satın alma bedelinin içinde Weider’ın 200,000 A sınıfı hisse senedi ve ilerideki mali performansına bağlı olarak 8 milyon dolar verilmesi vardı. Ayrıca, Weider Haleko’nun 16 milyon dolarlık borcunu üstlendi ve böylece satın almanın anapara maliyeti yaklaşık 5 milyon dolar oldu. Weider Nutrition satın aldığı Haleko’yu Birleşik Krallık’taki Weider Nutrition Group Ltd. ile birleştirdi. Haleko 1998’de 65 milyon dolarlık satış yaparak, Avrupa’nın en büyük sporcu gıdası firması oldu. Bu yeni satın alınan Haleko firması Multipower, Multaben ve Champ & mdasho gibi markalar altında satılan toz, tablet ve kapsül ürünleri üretiyordu ve Avrupa’daki sağlık kulüplerinde Venice Beach spor giyim markasının reklamını yapıyordu.


1998’de büyük beyzbol ligi Weider Nutrition ürünlerinden birinin satışının patlamasına yol açtı. O yıl Eylül’de St. Louis Cardinals takımı oyuncusu Mark McGwire 62 sayı yaparak, yeni bir dünya rekoru kırmıştı. Medyada McGwire’ın vücudun testosteron üretimini arttırarak kas gelişimi sağladığı söylenen tartışmalı bir gıda olan androstenedion (andro) kullandığı yönünde yorumlar yapıldı. Olimpik oyunlar, Ulusal Futbol Ligi, profesyonel tenis ve Ulusal Kolej Sporları Birliği andro’yu yasaklamıştı ama büyük beyzbol ligi yasaklamamıştı. Yine de Amerikan Gıda ve İlaç Yönetimi andro’nun zararlı olmadığını belirtiyordu. Weider Nutrition, McGuire sayı yapma rekoru kırmadan yedi ay önce andro markası olarak Androstene’i piyasa sürmüştü. Medyada sürekli McGuire’ye yer verilmesi Weider Nutrition’ın andro satışlarını Ağustos 1998’de McGuire’nin andro hikâyesinin patlak vermesinin ardından sadece iki hafta içinde ikiye katladı. Weider Nutrition International Inc., o zamanlar Utah’da sporcu gıdası ve bitkisel ürün satan birçok firmadan sadece biriydi. Hatta Utah Natural Products Alliance adlı derneğin başkanı Loren Israelsen Eylül 1998’de Utah Business dergisine bazı kişilerin Utah’ın Interstate 15’ine (eyaletler arası karayolu) “bitkisel karayolu” dediğini söyleyip, sözlerine şunları eklemişti: “Muhtemelen 40-50 kadar firma var. Bu sektör Utah’da önemli bir şekilde büyümektedir. Doğrusu Utah son zamanlarda Amerika’nın (sporcu gıdası) merkezi olarak tanınmaya başlamıştır.” Bu sektördeki diğer Utah firmaları arasında Nature’s Sunshine, Nature’s Herbs, Nature’s Way, Nu Skin, USANA ve Nutraceutical vardır.

Weider Nutrition International Inc. 2000’li Yıllarda Konumunu Koruyor ve Avrupa’ ya Açılıyor

Weider Nutrition International Inc., halen ABD başta olmak üzere Kanada, Almanya, İspanya, İngiltere, Güney Kore ve Güney Afrika olmak üzere 6 farklı ülkeden dünya geneline hizmet vermeye devam etmektedir. 1995 yılında İspanya’nın Madrid şehrinde Weider İspanya Grubunu kurarak Avrupa’ da Weider’ a ait ilk üretim tesislerini devreye sokan böylece Avrupa’ya daha fazla hizmet vermek isteyen Weider Nutrition International Inc., Weider Victory Endurance ürün sınıfları ile özellikle vücut geliştirme ve performans + dayanıklılık gerektiren spor branşlarına hitap eden sporcu gıdalarını üreterek Avrupa pazarına girdi. Avrupa pazarının büyüklüğü ve Amerikan ürünlerine olan talep Weider Nutrition International Inc.,’nın 1997 yılında İngiltere’ nin Londra şehrinde ikinci merkezini Weider Group Ltd. olarak kurmasında en büyük etken olmuştur.

Aynı amaca yönelik, Temmuz 1998’de de Almanya – Hamburg merkezli Multipower, Multaben ve Champ & mdasho gibi markaları üreterek Avrupa pazarına hizmet veren Haleko Hanseatisches Lebensmittel Kontor GmbH firmasını satın aldı. Yaklaşık 3 sene hizmet verdikten sonra 2001 tarihinde bir Hırvatistan firması olan Atlantic Grupa D.D. firmasına sattı. Sonrasında 2003 tarihinde Almanya – Hamburg merkezli kendi ismi ile Weider Germany GmbH firmasını kurarak Weider İspanya ve Weider İngiltere’den sonra Weider Almanya olarak Avrupa’nın üçüncü merkezini Hamburg şehrinde kurdu. Weider Almanya, sporcu gıdalarında Global Line, Body Shaper Line ve Just Fight Line olmak üzere 3 ana grupta toplamda 100’ün üzerinde farklı ürünün üretimini yaparak Almanya’dan Orta Doğu ülkelerine Hindistan’dan Malezya’ya kadar hizmetine devam etmektedir. Weider ailesi, başta Weider Almanya olmak üzere Weider İspanya ve Weider İngiltere ile devam eden Weider Nutrition International Inc.’nin Amerika’da başlayan büyüme serüvenini Avrupa’ya da taşıdı ve Weider Nutrition International Inc. olan ismini Weider Global Nutrition International Inc. olarak değiştirdi. Weider‘ a ait firmaların Avrupa’daki yıllık cirolarının 100.000.000 EUR’nin üzerinde olduğu tahmin edilmektedir. Özellikle Weider Germany GmbH firmasının 2008 ve 2012 yılları arasında gösterdiği satış hacminin büyüklüğü Weider Almanya’nın Avrupa’nın genel merkezi olmasına neden olmuştur. 2000’ li yılların başında başlayan Weider’ın Avrupa atağı, dünyanın en büyük vücut geliştirme organizasyonu olan Weider’s Mr. Olympia ile devam etti. Son 50 yıldır ABD’nin Las Vegas sehrinde yapılan ve 1.000.000 USD’nın üzerinde para ödülü verilen Weider’s Mr. Olympia yarışmasının amatör sınıfı olan Weider’s Mr. Olympia Amateur ilk defa dünyanın en büyük ikinci spor fuarı olan FIBO 2010’da Almanya’nın Essen şehrinde yapılmıştır ve her yıl Avrupa’nın farklı ülkelerinde yapılmaya devam etmektedir. IFBB Profesyonel ligin kurucusu ve sahibi olan Dr. Ben Weider kardeşi Joe Weider ile birlikte IFBB Pro yarışmalarını da Avrupa’nın farklı ülkelerine taşıyarak sektörün gelişmesine büyük katkıda bulundular. Weider Avrupa grubu, 200’ün üzerinde ürün çeşitliliği ile 27 Avrupa Birliği ülkesinde hizmet vermekte ve Weider Avrupa AR-GE Grubu ile çalışmalarına devam etmektedir.


Kaynakça :
International Directory of Company Histories,
Vol. 29. St. James Press, 1999.
http://www.fundinguniverse.com/company-histories/weider-nutrition-international-inc-history/


Gizlilik Politikası

WEIDER GLOBAL NUTRITION

Weider Global Nutrition - Apple Store ve Play Store' da...